W roku 1171 w znanym nie tylko we Włoszech (wówczas Włochy były podzielone na królestwa z największym, które stanowiło Państwo Kościelne) ale w całym ówczesnym świecie, chociażby ze znakomitego uniwersytetu - wydarzyła się niezwykła rzecz. W niedziele, 28 marca 1171 r. gdy dzwony kościołów w Ferrarze oznajmiły swoim biciem niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, swoją Mszę Świętą koncelebrował wielebny o. Pietro de Nerona. W momencie przełamania Hostii z jej środka wytrysnęła krew. Krew wytrysnęła z niesamowitą siłą, a jej ilość skropiła małą kryptę umieszczoną nad ołtarzem. Zdumieni wierni ze zdziwieniem obserwowali tryskające strumienie krwi, które wypływały już w tej chwili nie z opłatka ale z kawałka ludzkiego ciała. Takie samo zdziwienie i zatrwożenie ogarnęło samego kapłana. Okoliczni biskupi, a mianowicie - Biskup Amato z Ferrary, wespół z biskupem Gherardo z pobliskiej Revenny, pośpieszyli natychmiast do miejsca cudu. Ujrzawszy na własne oczy krew i Hostię przemienioną w ciało, stwierdzili jednomyślnie, że była to „prawdziwie cudowna Krew Naszego Pana”. Kaplica cały czas nosiła znamiona skropienia ludzką krwią.
W 1500 roku podjęto prace nad przebudową kościoła w imponującą bazylikę, która przetrwała do naszych czasów. Podczas prac marmurowa krypta niezmiennie pokryta cudownymi, purpurowymi kroplami krwi, przeniesiona została znad ołtarza do wspaniale udekorowanej bocznej kaplicy. Wchodząc po schodach mogę sam na sam stanąć z niesamowitą tajemnicą realnej obecności Pana w eucharystycznych postaciach chleba i wina. Święta krew jest zawsze widoczna gołym okiem i jako niezwykła relikwia jest otaczana należytym szacunkiem i czcią.
Zamek Castello Estense w Ferrarze. W roku 2012 miało miejsce trzęsienie ziemi. Zamek niemal uległ całkowitemu zniszczeniu. Widoczne na zdjęciu baszty zostały odbudowane z materiału wydobytego z zamkowej fosy. Zamierzeniem budowniczych zamku było stworzenie fortecy obronnej, jednakże późniejsze wpływy renesansu oraz naciski znanej w ówczesnej Italii rodziny Estense spowodowały, iż zamek stał się wykwintnym pałacem. Dzisiaj w salach zamkowych mieści się miejskie muzeum oraz biura władz miasta.
Zamkowy kołowrotek studzienny
Katedra w Ferrarze. Trzęsienie ziemi poważnie uszkodziło całe sklepienie. Na dzień dzisiejszy pod sklepieniem rozciągnięto siatkę zabezpieczającą aby odpadające tu i ówdzie kawałki sufitu nie spadły na głowę.
Katedra w Ferrarze jest również znana z czci jaką w niej oddają wierni Matce Bożej w jej cudownym wizerunku. Jak zawsze lubię szukać ciekawostek i też taką znalazłem jeżeli chodzi o to miejsce. O tyle jest to ciekawy fakt o ile złączony z kulturą i duchowością Maryjną Polaków. To tutaj zaczęto praktykować po raz pierwszy w Kościele Katolickim, w 1784 r. nabożeństwa majowe. Nie dziwi więc fakt, iż przed obrazem stale zobaczymy klęczące osoby, a na pobliskim palenisku zapalone świece wotywne.
Będąc w Ferrarze należy również zagłębić się w okalające miasto wąskie uliczki z przesmykami, które zbiegają się w samym centrum miasta przy katedrze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz